Blog

Zalety mieszkania na parterze

Dodany: 14.04.2017

Kupując mieszkanie zazwyczaj mamy już obraz naszego wymarzonego lokum, jednak istnieje kilka kwestii, które wzbudzają wątpliwości. Jednym z nich jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Najczęściej niedoceniane są mieszkania znajdujące się na parterze. Jest to duży błąd, bowiem mieszkania te mają wiele zalet.

Cena

Bardzo często zdarza się, że mieszkania na parterze potrafią być tańsze nawet o 10% od nieruchomości znajdujących się na wyższych piętrach. Wynika to często z utartych opinii na temat mieszkań parterowych oraz kojarzenia takich mieszkań ze starym budownictwem, gdzie parterowe mieszkania są niższe i mają gorszą izolację cieplną. W nowym budownictwie kwestie te wyglądają już zupełnie inaczej, jednak utarte opinie ulegają zmianie bardzo powoli. Dlatego też w niektórych przypadkach zdarzają się nawet „gratisy” od deweloperów, które mają zachęcić do kupna.

Dostęp do zieleni

W nowoczesnym budownictwie mieszkanie na parterze oznacza często własny taras, a niekiedy nawet ogródek. Posiadanie własnej przydomowej zieleni wiąże się z wieloma możliwościami: można stworzyć własną ogrodową aranżację z ulubionych roślin, czy nawet posiać warzywa. Zakup mieszkania na parterze z ogródkiem to świetne rozwiązanie dla młodych rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi. Często kupowane są jednak również przez osoby po 50-tce, które po wielu latach życia w bloku chcą odpocząć i mieć dla siebie taras, nieco zieleni oraz własne miejsce, gdzie mogą spędzać czas z wnukami na świeżym powietrzu.

Wygoda

Mieszkania na najniższym piętrze są najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także młodych rodzin z małymi dziećmi. Droga do mieszkania jest bardzo krótka i ma tylko kilka schodów (a niekiedy żadnych, gdy mieszkanie jest na poziomie chodnika). Oznacza to łatwiejszy do przebycia dystans nie tylko dla samych lokatorów, ale także ekipy przeprowadzkowej czy pogotowia.

Ułatwienie podczas remontów

Mieszkanie na parterze doceniane jest zwłaszcza w trakcie remontów oraz przeprowadzek, kiedy to wniesienie ciężkich i dużych mebli jest uciążliwe (niektóre sprzęty mogą nie zmieścić się do windy, z czym trzeba się czasem liczyć). Tutaj przeniesienie wyposażenia jest o wiele prostsze: większe sprzęty można wnieść klatką schodową, tarasem czy po prostu oknem. Możliwości jest więcej, a do tego trasa do przebycia jest zdecydowanie krótsza.

Wszędzie jest bliżej

Mieszkając na parterze mamy zdecydowanie bliżej chociażby do piwnicy czy wyjścia z bloku. W sytuacji, gdy czegoś zapomnimy nie musimy cofać się kilka pięter i wchodzić po wielu schodach czy też czekać na windę: w końcu do domu mamy zaledwie parę kroków. Możemy też po prostu poprosić, aby nasz partner podał nam coś przez okno – z pewnością jest to prostsze i mniej czasochłonne.

Wróć do bloga
Facebook YouTube