Blog

Wyścig po MDM trwa. Pospiesz się!

Dodany: 16.01.2017

Wraz z dniem 1 stycznia uruchomiona została druga część puli przewidzianej na dopłaty MDM w 2017 roku. Ilość klientów chętnych na rządowe dofinansowanie przeszła oczekiwania ekspertów. Dostępne środki topnieją w ekspresowym tempie i wszystko wskazuje na to, że pieniędzy może zabraknąć już w połowie miesiąca.

Przypomnijmy, że program Mieszkanie dla Młodych działa już od 3 lat i początkowo cieszył się umiarkowaną popularnością wśród osób kupujących własne „M”. Fundusze na 2014 rok zostały wykorzystane zaledwie w 34,5%, a na 2015 rok w 72,8%. Wszystko zmieniła nowelizacja ustawy o MDM, która weszła w życie pod koniec 2015 roku i dostosowała warunki projektu do realnych potrzeb beneficjentów. Na efekty tej zmiany nie trzeba było długo czekać – już w połowie marca ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o wyczerpaniu się puli MDM na 2016 rok.

Nie inaczej jest również w tym roku. Na br. przewidzianych zostało 746 mln zł, które zgodnie z zapisami w ustawie MDM zostaną podzielone na dwie transze. Pierwszą z nich rozdysponowano do lipcu ubiegłego, z kolei druga wynosząca 382 mln zł została odblokowana 1 stycznia br. . Przezorni nabywcy, świadomi tego, że chętnych jest więcej niż pieniędzy, zaczęli kompletować wymagane dokumenty już w 2016 roku. Okazało się to być doskonałym posunięciem, ponieważ już pierwszego dnia dostępności nowej puli środków, zarezerwowanych zostało ponad 45 mln zł. Tempo rozchodzenia się funduszy z rządowego programu nie maleje i z każdym dniem ubywa od około 30 do 50 mln zł. Dziś, tj. 12 stycznia 2017 roku dostępnych jest już tylko 77 mln zł. Można spodziewać się, że całość rozejdzie się do połowy stycznia. Trudno dziwić się zaistniałej sytuacji, gdyż dzięki programowi MDM zaoszczędzić można nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym roku na zwiększone zainteresowanie dofinansowaniem wpływ ma także podwyżka wymaganego wkładu własnego do 20%.

Osoby, dla których zabraknie pieniędzy z puli na 2017 rok mają jeszcze jedno wyjście, mianowicie skorzystanie ze środków dedykowanych na 2018 rok – przyszłoroczny budżet wynosi 762 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać już w tym roku, będą one przyjmowane do momentu, gdy wykorzystane zostanie 50% sumy. Druga część puli odblokowana będzie wraz z początkiem przyszłego roku. Osoby wybierające tę opcję mogą otrzymać kredyt i klucze do własnych czterech kątów jeszcze w 2017 roku, a środki z MDM wpłyną na konto beneficjenta dopiero po nowym roku.

DOPOZNANIA.PL

Wróć do bloga
Facebook YouTube