Blog

Wykończenia wnętrz. Płyta akustyczna

Dodany: 08.04.2020

Do czego służą i gdzie stosuje się płyty akustyczne w projektowanych wnętrzach, aby uzyskać odpowiedni klimat, dostosować dane pomieszczenie do wymagań oraz podporządkować się do bardzo czasem nietypowych założeń, dzisiaj chyba nie trzeba już nikomu tłumaczyć. Specjalistyczne przestrzenie typu teatr, kino, sala koncertowa, studio radiowe, czy miejsca użyteczności publicznej to ta przestrzeń, gdzie płyta akustyczna znajduje najczęstsze zastosowanie.

Akustyka i jak sobie radzić z izolacją akustyczną

Osiągnięcie odpowiedniego stopnia zrozumiałości np. muzyki, czy mowy dane nam będzie komfortowo odbierać jeśli przyjmiemy, że pod pojęciem akustyka wnętrz kryje się głównie zagadnienie słyszalności we wnętrzu, co oznacza właściwość pomieszczenia, w którym przy ekspozycji określonych dźwięków przyjdzie nam się znaleźć. Współczesna technologia pozwala na ciekawe rozwiązania, gdzie stosuje się nowoczesne systemy zapewniające właściwe parametry w zakresie pochłaniania i odbijania dźwięku, pozwalające na uzyskanie odpowiednich czasów pogłosowych w pomieszczeniach o różnej funkcji. W tym procesie izolacji akustycznej pomieszczeń zastosowanie znajdują płyty akustyczne.

Zjawisko pochłaniania dźwięku

Podczas projektowania pomieszczenia, które ma zostać w odpowiedni sposób przygotowane do odpowiedniego odbioru akustycznego należy pamiętać o zjawisku pochłaniania dźwięku towarzyszącemu każdemu odbiciu fali dźwiękowej. Dzięki niemu można w odpowiedni sposób formować akustykę przestrzeni, gdyż jest to proces absorbowania energii fali dźwiękowej przez ciała fizyczne, które zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany dany obiekt lub tworzywa użytego do aranżacji akustycznej pomieszczenia. Stąd właściwości dźwiękochłonne materiałów budowlanych charakteryzuje parametr zwany pogłosowym współczynnikiem pochłaniania dźwięku α, który zawiera się w przedziale od 0 do 1. Wartości te mówią, jaki procent powierzchni pochłonął energię akustyczną. Materiał o współczynniku α =0 odbija w 100% dźwięk, natomiast α =1 charakteryzuje materiał pochłaniający energię w 100%.

Zjawisko pogłosu i odbicia

Dźwięk odbija się od każdej napotkanej twardej przeszkody. W tym wypadku kąty padania fali i odbicia są sobie równe. Jeśli ta pierwsza pada, gdy stoimy przy twardej powierzchni (np. przy ścianie), do naszych uszu dociera taka sama ilość energii akustycznej od fali bezpośredniej jak od odbite. Wartym zauważenia jest, że duży wpływ na odbiór tonu ma też kształt powierzchni odbijającej, gdyż moc akustyczna odbita od twardej powierzchni zostaje podwojona, co przekłąda się na to, że poziom dźwięku wzrasta o 3 dB.

Oczywistym jest, że kształt powierzchni odbijającej ma bardzo duży wpływ na odbiór tonu, gdyż obszar wypukły rozprasza dźwięk, a obszar wklęsły go skupia. Stąd zjawisko odbicia wykorzystuje się do poprawy warunków akustycznych. Odpowiednio umieszczone w przestrzeni płaszczyzny, odbijając kierunkowo dźwięk, umożliwiają jego dotarcie do stref oddalonych od źródła dźwięku.

Zjawisko pogłosu można zaobserwować w tunelach, na klatkach schodowych, korytarzach, w pustych pomieszczeniach, czyli dokładnie tam, gdzie występują duże powierzchnie dobrze odbijające dźwięk. Konsekwencją zbyt dużego czasu pogłosu i zawężenia pola bezpośredniego jest zwiększenie poziomu dźwięku, co często niekorzystnie wpływa na zrozumiałość mowy czy wyrazistość muzyki. Pogłos to zjawisko wielokrotności odbić. Energia akustyczna po wyłączeniu źródła dźwięku nie zanika natychmiast. Wyłączenie źródła dźwięku powoduje prawie natychmiastowy zanik pola fali bezpośredniej, natomiast gęstość energii dźwięku rozproszonego będzie się utrzymywała przez pewien czas. Wpływa ono na zrozumiałość przekazu słownego.
Komfort akustyczny i redukcja hałasu

Redukcję hałasu i tym samym podniesienie komfortu akustycznego w pomieszczeniach mogą zapewnić nowoczesne instalacje dźwiękoizolacyjne. Najprostszymi są ściany szkieletowe, a profesjonalne, stworzone z płyt akustycznych znajdują zastosowanie w tych obszarach, gdzie mamy do czynienia z przestrzenią pochłaniająco – odbijającej. Przy współpracy z płytami gipsowo – kartonowymi izolacja akustyczna staje się mocno uproszczona. Co ciekawe, płyty akustyczne posiadają bardzo różne układy perforacji. Od tego wzoru często zależy też współczynnik pochłaniania dźwięku. Dobre jakościowo płyty gwarantują jego maksymalne wartości, czyli od 0,4 do 0,9.

Ilość i różnorodność systemów pozwala na zastosowanie płyt akustycznych w każdej przestrzeni. W dodatku niektóre z nich posiadają taką konstrukcję i strukturę, która może absorbować metale ciężkie, toksyny, wolne rodniki i radionukleidy. W dodatku płyty akustyczne mogą pochłaniać aromaty pochodzące z kuchni, co może być istotne przy otwartych przestrzeniach. Płyty akustyczne są świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcemy, aby dźwięki zostały maksymalnie wytłumione, czyli restauracje, puby, kawiarnie i tym podobne.

www.kulczyccygroup.eu

Wróć do bloga
Facebook YouTube