Blog

Jak urządzić taras w mieszkaniu na parterze?

Dodany: 25.05.2018

Wizja wspólnych obiadów na świeżym powietrzu, zielonych krzewów, kolorowych kwiatów i pięknego trawnika w ogrodzie, którego sam sąsiad pozazdrości, a nawet piaskownicy dla pociech, towarzyszy podczas oglądania mieszkań na parterze z kawałkiem własnej zieleni.

Jednak należy pamiętać, że ogród to nie tylko kawałek zieleni, leżak, a przy nim stoliczek. Jak dobrze wykorzystać go w pełni? Na początku warto zastanowić się na czym nam zależy, jakie strefy chcemy w nim mieć – przecież stanie się „przedłużeniem” mieszkania podczas ciepłych dni.

Drugi salon

W jakim klimacie jest urządzone mieszkanie – skandynawskim, klasycznym, a może w nowoczesnym? Taras jest przedłużeniem salonu, staje się częścią mieszkania i dlatego te dwie strefy powinny się ze sobą łączyć w spójną całość. Warto zaaranżować go w tej samej estetyce, co mieszkanie, przy zachowaniu spójności materiałów i kolorów. Tworzywo z którego zostanie wykonany taras: drewno, kostkę brukową, deskę kompozytową czy płytę tarasową warto wybrać w zbliżonym kolorze do podłogi w salonie – jedynie rama drzwi tarasowych będzie wyznaczała wyraźną granicę.

Bez ciekawskich spojrzeń

Przyblokowy ogródek zazwyczaj jest ogrodzony stalową siatką, która nie jest zbyt atrakcyjna, ale również nie zapewni chociażby odrobiny prywatności i odcięcia się od życia panującego poza granicami naszego domowego zacisza. Zabudowa może zostać wykonana w różnych stylach i z różnych materiałów – za pomocą roślin bądź gotowych elementów: siatką trzcinową, panelami drewnianymi lub z kompozytu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Natomiast przed wzrokiem sąsiadów z wyższych kondygnacji uchroni pergola czy duży parasol, który przyda się również w słoneczne dni.

Naturalna dekoracja

Mogłoby się wydawać, że wystarczy zasadzić kilka roślin i nie potrzeba przy nich wiele pracy, by cieszyły oko. Jednak przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych gatunkach – jakie warunki preferują, a następnie dopasować je do uwarunkowań ogrodu. Na mniejszych powierzchniach warto zrezygnować z bogatej kompozycji na rzecz wysokich krzewów posadzonych przy ogrodzeniu, a ziemię między nimi wysypać korą, która zapobiegnie pojawianiu się chwastów. Dodatkowo można posadzić rząd bylin, zwłaszcza takich, które szybko się rozrastają i gęsto pokryją glebę.

Miejsce do odpoczynku

Elementy służące komfortowemu wypoczynkowi, posiłkom z rodziną i przyjaciółmi czy kąpielom słonecznym są równie istotne! Tutaj z pewnością przyda się parasol, chroniący przed słońcem czy deszczem, gdy pogoda ulegnie chwilowej zmianie. Przy wyborze mebli ogrodowych szczególną trzeba zwrócić na tworzywo z którego zostały wykonane, jeśli mają spędzić w ogrodzie cały rok, a przy tym służyć przez najbliższe lata. Siedzisko – o tym nie wolno zapomnieć! Takie, które po paru dniach zmieni się w niewygodny naleśnik nie jest najlepszym wyborem. Poduszki powinny być wykonane z grubego i sprężystego materiału, utrzymującego swój kształt. Do kompletu wypoczynkowego przyda się także stół, który umożliwi zorganizowanie przyjęcia i nie zależnie od tego czy będzie to duży stół albo stolik kawowy – ważne, aby blat był ze szkła hartowanego.

Magia świateł

Między krzewami ozdobnymi efektownie będą wyglądały lampy solarne, które nie potrzebują zasilania energią elektryczną, a wyeksponują bujną zieleń. Przy oświetleniu tarasu warto zwrócić uwagę na oprawy wbudowywane, które znajdują się na równi z materiałem, natomiast do oświetlenia jasnym światłem, które obejmie większą część – sprawdzi się reflektor halogenowy, często wyposażony w specjalny czujnik. Natomiast nieco romantyczności i lekkości dodadzą sznury kolorowych lampek ogrodowych, które można rozpiąć pomiędzy krzewami, na pergoli czy przy drzwiach.

Dobre rozplanowanie i zastanowienie się nad tym jakie funkcje ma pełnić ogródek przy mieszkaniu, pozwoli na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, która latem będzie pełniła funkcję dodatkowej strefy wypoczynkowej, a wypełniona rabatami obsadzonymi krzewami ozdobnymi i bylinami – przez cały rok cieszyła feerią barw.

 

Wróć do bloga
Facebook YouTube