Blog

RAPORT MAXFLIZ PIĘKNA STRONA WNĘTRZA. Top bestsellery w kategorii płytki ceramiczne 2018

Dodany: 20.12.2018

Szerokie wzornictwo, mnogość faktur, wzorów, kształtów i rozmiarów dają możliwość na tworzenie wyjątkowych, niepowtarzalnych aranżacji. W tak bogatym, różnorodnym świecie ceramiki, można się po prostu zagubić, tym bardziej, że trendy w tym segmencie bez przerwy zaskakują nas coraz większą ilością nowych rozwiązań. W poniższym raporcie mamy przyjemność podsumować nasze najświeższe obserwacje ze świata, który jest nam najbliższy. Co jest symbolem poprzedniej epoki, co pozostaje w swoich ramach, a co przyniesie nam przyszłość? Zapraszamy do lektury.

Odchodzą w zapomnienie

Przyszedł czas powoli pożegnać się z klasycznymi formatami płytek. Motywy wykonane metodą powtarzalnego sitodruku, płytki dekoracyjne, które jak wstęga okalały łazienki zdecydowanie już za nami. To, co przez ostatnich parę lat było modne, w tej chwili już nawet nie ewoluuje. Jest po prostu wypierane przez kompletnie nowe. Nie spotkamy już w łazienkach lekkich turkusów czy beżowych i różowych pasteli w wersji drukowany marmur. Producenci płytek znacznie ograniczyli mnogość wzorów w zakresie jednej kolekcji. Klienci niechętnie spoglądają na tanie, powtarzalne i banalne rozwiązania. Łazienki komponuje się z odwagą, mieszając między sobą kilka kolekcji, rozwiązań, przeważnie minimalistycznych. Wszelkie ozdoby mają bardzo wysublimowany charakter, co w efekcie tworzy naszą łazienkę bardziej wyrafinowaną.

Stałe trendy, czyli to już znamy

Beton i drewno

Bezsprzecznie modne pozostają połączenia betonu i drewna, doskonale imitowanych na trwałej powierzchni płytek ceramicznych. Jak zwykliśmy je nazywać, parkiety ceramiczne, komponowane są w coraz to nowszych, ciekawszych odsłonach. Częściej zastępują trudniejsze w utrzymaniu drewna naturalne i panele podłogowe. Zgodnie z obserwacją dyrektora Maxfliz Krzysztofa Solarza, odpowiedzialnego od lat za tę kategorię produktów w Maxfliz – zestawienie drewna i betonu nieprzerwanie króluje od kilku sezonów. W ten sposób aranżowane łazienki biją absolutne rekordy sprzedaży w naszych salonach. Klienci najczęściej sięgają po formaty w prostokątnym kształcie (kolekcje Nexo, Industry, Fiordo w formatach kolejno 40×120, 50×100 lub 60×120). Kwadraty oczywiście wciąż nie dają się wyprzedzić, dlatego sprzedaż serii Cover czy Fiordo w wersji 60×60 jest niezmiennie bardzo wysoka. Będziemy ten format oglądać na rynku jeszcze wiele lat. Zarówno w imitacjach desek jak i betonów, ich jakość i dokładność zadruku zaciera możliwość odróżnienia tego materiału od tych prawdziwych. Zdaniem Krzysztofa Solarza – to właśnie parametry techniczne, takie jak łatwość utrzymania w czystości i pielęgnacji sprawiają, że Klienci coraz częściej wybierają to rozwiązanie.

Marmur i Onyx

W stałych trendach znajdzie się też coś dla wielbicieli klasyki – wszelkiego rodzaju tekstury marmurów i onyxów, które do tej pory przyzwyczailiśmy się oglądać głównie w wykończeniu polerowanym. Aktualnie przy marmurach trend ten zmienia się i Klienci doceniają niesamowicie szlachetny i minimalistyczny wygląda płytek w wykończeniu matowym (odsyłamy do kolekcji Touche 100×250 w wersji mat). Onyx z drugiej strony pozostaje w klasycznej, polerowanej wersji (tutaj proponujemy Alabastrino Crema 60×120 i 120×120 – nowość w Maxfliz).

Rok 2018 pokazuje, że zainteresowanie tymi materiałami jest wciąż coraz większe. To trend, którego rozkwitu należy oczekiwać w 2019 roku.

Dekoracje 3D

 Mówiąc o trendach nie można nie wspomnieć o ważnym od kilku sezonów kierunku, zwanym powszechnie 3D. Od pierwszych tygodni na rynku, pozostaje niezmiennie modny i nic nie wskazuje na to, żeby zainteresowanie tym odważnym wzornictwem malało. 3D to oczywiście przestrzenna powierzchnia płytek ściennych. Jednak coraz więcej jest imitacji 3D, czyli wzorów, które tylko wizualnie dają wrażenie przestrzenności. Jednak przy dotyku okazuje się, że powierzchnia jest płaska, a to nadruk stworzony oszukuje nasz wzrok w kierunku trójwymiarowości. Mowa tutaj o wzorach typu m.in. patchwork, hexagon, octagon, które również przez naszych Klientów chętnie są łączone z teksturą drewna i betonu.

Przeskalowania

W najbliższym czasie jeden z najsilniejszych nadchodzących trendów to efekt przeskalowania. Swoista wielowymiarowość. Na czym polega? Za pomocą istnego szaleństwa na punkcie płytek, a właściwie płyt wielkoformatowych. Ich rozmiar zaczarował nas już do tego stopnia, że Klienci wybierają je nie tylko do łazienki. Wielkie formaty ceramiczne znakomicie sprawdzają się w salonach, kuchniach, czy na korytarzach. Montowane na ścianach, podłogach a nawet sufitach jako elementy dekoracyjne. Ujmują strukturą, finezją i niezwykłym wzornictwem. Z miesiąca na miesiąc producenci poszerzają swoje kolekcje o nowe formaty, takie jak 100×250, 100×300, 120×240, wierząc w słuszność tego kierunku na rynku płytek ceramicznych. Płytki ceramiczne XXL będą najgorętszym trendem na nadchodzący sezon.

Naturalny kamień i dekoracje kamienne

Żyjemy zdrowo. Cenimy naturę. Coraz częściej te wartości przenosimy do naszych domów. Kolekcje inspirowane minerałami, kamieniem i drewnem stają się absolutnym trendem ostatnich miesięcy. Pośród różnorodnych, popularnych do tej pory tekstur, coraz częściej zaczynają wyróżniać się imitacje kamienia naturalnego. Kolekcja Brave (Atlas Concorde) aktualnie jest naszą najlepiej sprzedającą się kolekcją płytek. Producenci w tej grupie produktów stawiają na rozbudowanie oferty w maksymalnie szerokiej skali, produkując różnego rodzaju niepowtarzalne dekoracje, które mają zupełnie inny charakter niż te, które znamy z minionych lat. Ten trend zdecydowanie przeżyje w nadchodzącym sezonie silny rozkwit.

Biała magia i minimalizm

Kiedy ściany pomieszczeń typu salon czy sypialnia rozbrzmiewają kolorami, tapetami i wzorami, planując łazienkę, coraz częściej wracamy do bieli. Minimalizm, spokój i czystość, jaką niesie za sobą użycie tego koloru, z dodatkiem opisanych już płyt w formatach XXL oraz dekoracji 3d, nabiera ciekawego, nadal przyjemnego dla oka charakteru. Biel tworzy niebywałe wnętrza, które stają się sceną do łączenia klasyki z nowoczesnością poprzez używane w nich dodatki, meble i dekoracje. W tym miksowaniu stylów nie ma żadnej reguły. Biel pozwala je pogodzić na wiele różnych sposobów. Płytki retro i nowoczesna armatura lub nowoczesne płytki 3d i retro dodatki. W świecie płytek ceramicznych trend minimalistyczny wciąż cieszy się powodzeniem. Dominuje biel (u nas Lunar Satin 40×120 oraz Lunar Magnum).

Synergia trendów ze stylem życia

Naturalne motywy, ekologiczny styl życia to wszystko skłania nas do przeniesienia takiej aury do łazienki. Efekt ciepła, naturalności to jeden ze stale utrzymujących się trendów. Łazienka staje się czym więcej. To już nie zwykłe pomieszczenie, a synonim relaksu i odprężenia. Stąd wybór na materiały do złudzenia przypominający naturalny kamień beton i drewno.

Płytki XXL z roku na rok stają się coraz większe i równocześnie coraz popularniejsze w aranżacji innych pomieszczeń. Producenci proponują odważne zestawienia z wypukłościami 3D i kontrastowymi, biżuteryjnymi akcentami. Z jeden strony obserwujemy istny hołd ku naturalności. Z drugiej moda na metaliczne akcenty, florystyczne motywy i zdecydowane kolory. Krzysztof Solarz twierdzi, iż pomimo szeregu propozycji zdecydowanie największym powodzeniem pośród naszych Klientów cieszy się zestawienie płytek ceramicznych XXL z niebanalną fakturą i naturalną kolorystyką.

Dynamicznie i z pasją Maxfliz odpowiada na aktualne potrzeby i trendy w świecie płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia wnętrz. Doskonale wiemy jednak, że jedno nie zmienia się nigdy. Ma być po prostu pięknie. Jak w domu.

 

 

 

 

 

Wróć do bloga
Facebook YouTube