Kwiaty na balkon – jakie wybrać na parapet od strony zachodniej, a jakie na parapet od wschodu?
Nawet na najmniejszej przestrzeni można wyczarować kawałek własnego, niepowtarzalnego raju, który będzie zachwycał kolorami, nie tylko domowników! Gdy żar leje się z nieba podczas letnich dni, i to do późna, a parapet zamienia się w istną pustynię, uprawa roślin wydaje się niemożliwa – jednak są rośliny, które wytrzymają takie warunki, a nawet je lubią.
Sukulentowe ogródki
Byliny uwielbiają słońce i jednocześnie dobrze znoszą suszę, sprawdzą się zarówno na parapecie jak i na balkonie, ponieważ dzięki zwartej formie nie ulegną wiatrowi, który nagminnie hula, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Warto zwrócić uwagę na odmiany, których liście są niczym dzieła sztuki i staną się niezwykłą, naturalną ozdobą. Można wybierać również z pośród wielu gatunków kaktusów, które posadzone w ciekawym pojemniku, obsypane kamyczkami ozdobnymi, będą prezentować się niezwykle efektownie. Natomiast postawione na tzw. rozgrzanej patelni czyli balkonie zachodnim poradzą sobie przez cały dzień.
Kolorowe szaleństwo
Dla osób, które uwielbiają aranżacje kwiatowe bogate w kolory, sprawdzi się znana wszystkim pelargonia, a zapachem zachwyci odmiana o liściach wydzielających charakterystyczny aromat. Bajkowy oleander, diascja, bakopa, dzwonek oraz lawenda, która idealnie współgra z petunią, a przede wszystkim dalia, która jak żaden inny kwiat fascynuje ubarwieniem i urodą. Jeśli jest możliwość zamontowania doniczek wiszących – warto to zrobić! Do nich idealnie wpasują się rośliny zwisające: pelargonia bluszczolistna, datura, piękna calibrachoa – kuzynka petunii i surfinii, a przy tym mniej wymagająca oraz plektrantus, one stworzą zaczarowane, różnobarwne kaskady. Swoimi ozdobnymi liśćmi zachwyci mozga trzcinowa, chmiel japoński, imperata cylindryczna – która jesienią przybiera purpurową barwę, koleus nazywany kolorową pokrzywą czy kocanka. Natomiast naturalną osłonę przed spojrzeniami zapewni kokornak – o dużych liściach w kształcie serca. W nasłonecznionym miejscu idealnie poradzi sobie również aloes, juka, eonium, ananas, cytrusy, noliny i agawy.
O wschodzie słońca
Ogrodnicy zwykli mówić, że wegetacja roślin na balkonie, oknie od strony wschodniej, odbywa się zgodnie z rytmem przyrody. Rano budzą się do życia wraz ze słońcem, wygrzewają się w nim do godzin popołudniowych, po czym odpoczywają w cieniu aż do wieczora.
Laurencja pięknie komponuje się z pelargoniami, natomiast bratki występują w wielu pięknych barwach, dlatego warto połączyć je ze sobą, np.: białe z niebieskimi. Dla begonii i fuksji popołudniowy cień jest warunkiem przetrwania, natomiast niecierpek – jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo niecierpliwy i bardzo szybko kwitnie. Stokrotki to jedne z najpopularniejszych kwiatów, są urocze, ale też wytrzymałe i bardzo łatwe w uprawie. Lobelia zwisająca tworzy chmury uroczych, niebieskich kwiatów, natomiast połączenie fioletowej werbeny z czerwoną będzie pięknym kontrastem. Miłośnicy róż także będą zachwyceni: pnące, pienne i wielkokwiatowe będą się tu dobrze czuły, o ile balkon nie jest osłonięty od południa! Natomiast na odstraszenie nieproszonych gości dobrze podziała tak zwana komarzyca.
Balkon wschodni jest też doskonałym miejscem na stworzenie własnego ogródka ziołowego. Można tu wyhodować: tymianek, cząber, bazylię, szałwię czy miętę, których zapach będzie pobudzał zmysły. Przecież nic nie smakuje tak dobrze, jak zioła z prywatnego zielnika!
Dzięki odpowiednio dobranym roślinom można stworzyć zaczarowany ogród na balkonie czy parapecie w mieszkaniu. Tak piękne otoczenie o zmroku wypełni się pięknym zapachem kwiatów i stanie się całorocznym ogrodem, którego można tylko pozazdrościć.