Blog

Jak urządzić aneks w małej kawalerce?

Dodany: 14.04.2020

Aneks kuchenny w kawalerce to niewielka przestrzeń i spore pole do pewnych aranżacyjnych eksperymentów. Co prawda nie jest to pełnowymiarowa przestrzeń kuchenna, ale za to przy tej ilości miejsca, dzięki dobremu rozplanowaniu otrzymujemy efektywne zagospodarowanie mieszkania i związany z tym komfort. Jednakże są zarówno zalety jak i wady takiego rozwiązania.

Kawalerka, chociaż z zasady niezbyt duża to jednak nie zamyka szans na aranżację i to w wielu opcjach, gdzie przy odrobinie wyobraźni może stać się bardzo ciekawym miejscem do spędzania również i wolnego czasu. W połączeniu z aneksem zagospodarowujemy pokój dzienny wraz z częścią służącą za jadalnię, czy przygotowanie posiłków. Co prawda ograniczeniem będzie podejmowanie tutaj kilkunastu osób, czy przygotowywanie dużej rodzinnej imprezy, ale przy odpowiednim skomponowaniu mebli plus dodatków stworzy zupełnie ciekawą przestrzeń do codziennego mieszkania.

Przed aranżacją aneksu w kawalerce warto przemyśleć w jaki sposób to miejsce będzie najczęściej wykorzystywane. Dzięki temu pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas remontu tych pomieszczeń. O komforcie, czy swobodzie poruszania się nie wspominając. Dla miłośników gotowania na pewno dobrym pomysłem będzie postawienie stołu w kształcie wyspy. Pozwoli to wydzielić cześć kuchenną od pokoju i da więcej miejsca na przygotowywanie posiłków. Zwłaszcza, gdy przygotowujemy je w towarzystwie, czy grupce osób.

Jeśli natomiast większość czasu w kawalerce spędzamy pracując to warto zastanowić się nad praktycznym wykorzystaniem wnętrza z najbardziej potrzebnymi szafkami, półkami i takim ułożeniem, aby całość stanowiła funkcjonalną kompozycję. Kiedy urządzamy kawalerkę z aneksem, gdzie potrzebne jest miejsce do zabawy dla dzieci to warto przemyśleć różnego rodzaju meble, które np. łatwo złożyć i rozłożyć, czyli stolik do zabawy, łóżko rozkładane itp.

W przypadku, gdy stawiamy na minimalizm można postawić na jednolite barwy i takie dodatki, które będą w kolorze kontrastowym. Możemy zwiększyć optycznie przestrzeń malując ściany aneksu kuchennego na taki sam odcień jak pozostałych ścian w mieszkaniu. Jeszcze ciekawiej aranżuje się kawalerkę, gdy pomieszczenie jest wysokie lub o niestandardowych pomieszczeniach. Tutaj warto pomyśleć o dodatkowych półkach, regałach, pawlaczach, które posłużą do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, a te możemy umieścić powyżej mebli kuchennych.

W takim przypadku też można pokusić się o zbudowanie antresoli w części dziennej. Być może będzie eto idealne miejsce do wypoczynku, czy pracy. Poza tym otrzymamy dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, to być może uda się tam stworzyć np. spiżarnię na domowe przetwory, czy podręczną bibliotekę. W każdym razie warto pomyśleć o funkcjonalności kawalerki i możliwościach jej zagospodarowania.

Warto zainwestować w sprzęty, które spełniać mogą różne funkcje. Stąd tak przydatne mogą okazać się, np. robot kuchenny, czy meble podwieszane zamiast stojących. Składane stołki, typu hoker mogą sprawdzić się lepiej niż zwykłe krzesła. Również rozkładany stół sprawdzi się lepiej niż wąska ława. Pomieszczenie powiększysz optycznie wieszając w centralnym miejscu lustro, a jasne barwy także spowodują, że kawalerka będzie wydawać się większa. Wzbogacając pokój o takie same dodatki jak aneks uzyskamy spójną całość.

Nie należy się bać eksperymentowania. To spowoduje, że w tam zaaranżowanym wnętrzu będziemy się czuć swobodnie i przytulnie. Wystarczy z wyprzedzeniem zaplanować jego wystrój, unikać nadmiaru sprzętów i dekoracji. Ułatwi to także późniejsze użytkowanie i codzienne dbanie o czystość. Ważne, abyś urządził to miejsce tak, jak sam lubisz i zgodnie z Twoimi upodobaniami.

www.kulczyccygroup.eu

Wróć do bloga
Facebook YouTube