Blog

Dlaczego warto zamieszkać na osiedlu z placem zabaw?

Dodany: 04.06.2018

Gdy za oknem na dobre króluje lato, a dni są cieplejsze i dłuższe, panująca aura staje się sprzyjająca spacerom i aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Gry i zabawy sprzyjają rozwojowi dziecka i zacieśnianiu więzi rodzinnych, dlatego warto wybrać się z nim na plac zabaw – nie warto siedzieć w domu!

Wraz z upływem czasu znacząco zmieniły się place zabaw przeznaczone dla najmłodszych. Już nie są to stare, zardzewiałe huśtawki czy metalowe, dziurawe zjeżdżalnie, które nie tylko miały mało wspólnego z bezpieczeństwem ale również dobrą zabawą. W przypadku starszego budownictwa  najczęściej nie są ogrodzone, przez co również nie są bezpieczne – dziecko w mgnieniu oka może znaleźć się w pobliżu ruchliwej ulicy. W przypadku nowo budowanych osiedli dostęp do nich jest znacznie ograniczony oraz znajdują się w centrum, na dziedzińcu, dzięki czemu popijając kawę możemy mieć „oko” na naszą pociechę z okna.

Rozwój technologii sprawił, że dzieciaki często wybierają oglądanie bajek przed telewizorem bądź gry komputerowe, zamiast zabawy na świeżym powietrzu. Gdy w zasięgu ręki jest plac zabaw łatwiej jest odciągnąć pociechę od wirtualnego świata. Poza tym dzieci przebywając na świeżym powietrzu mają okazję do spotkań z rówieśnikami, zapoznania się z nimi i wspólnej zabawy. Warto nauczyć je gier i zabaw, które były popularne naście lat temu, gdy nie było telefonów i komputerów, np.: berek, zabawa w chowanego czy słynne podchody. A rodzice również mogą dołączyć do zabawy!

Zabawa w grupie uczy dzieciaki funkcjonowania wśród młodszych, rówieśników i tych starszych,  a za tym idą same pozytywne aspekty, ponieważ uczą się współpracy, ale również przyzwyczajają się do współzawodnictwa. Spędzając dużo czasu na świeżym powietrzu i wymyślając różnego rodzaju gry i zabawy są bardziej kreatywne od tych, które głównie bawią się elektroniką.

Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu z potomkiem wpływa korzystnie na relacje rodzic-dziecko. Jest to niezwykle cenny czas na rozmowy i słuchanie siebie nawzajem, a także powoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa. Spędzając czas wspólnie kolekcjonujemy bezcenne wspomnienia, uczymy się od siebie nawzajem co może korzystnie wpłynąć na prawidłowy rozwój naszej pociechy.

Plac zabaw sprzyja również integracji dorosłych. Zazwyczaj na nowo wybudowanych osiedlach jesteśmy dla siebie anonimowy. Nie znamy sąsiada spod piątki, sąsiadki z bloku obok, która ma piękne kwiaty na balkonie i zastanawiamy się jak ją podpytać o to, jak o nie dba. Wychodząc z pociechą na plac zabaw mamy szansę na poznanie większości sąsiadów, zamienienia z nimi kilku słów. Znajomość pozostałych rodziców pozwala na zachowanie większej, wzajemnej czujności  w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. A gdy będzie potrzebna wiertarka czy szczypta soli do zupy, sąsiad obok z pewnością udzieli nam pomocy.

Zacieśnianie więzi rodzinnych jest niezwykle ważne, a dla rodzica nie ma niczego lepszego od bycia wzorem dla swojego dziecka. Pokazując, że wspólny i aktywny wypoczynek sprawia nie tylko przyjemność ale również uczy, sprawia, że dla dziecka taka forma spędzania wolnego czasu jest bardzo dobra i samo będzie chciało iść pobawić się na placu zabaw.

Wróć do bloga
Facebook YouTube