Blog

Co wpływa na decyzję o zakupie mieszkania? cz.2

Dodany: 23.05.2017

Podejmując ważną życiową decyzję należy dokładnie przeanalizować wszystkie istotne kwestie, rozważyć zalety oraz wady i konsekwencje potencjalnego rozwiązania. Podobnie jest w sytuacji kupna mieszkania. Jakie jeszcze kwestie mogą wpłynąć na ostateczną decyzję?

Standard wykonania

Jakość wykonania oraz wykorzystane przy budowie materiały mają wpływ na przyszły stan techniczny nieruchomości. Wszelkie usterki czy wady mogą obniżyć późniejszą wartość mieszkania. Osoby szukające nowego domu biorą pod uwagę również ustawność pokoi, wielkość okien (coraz popularniejsze są okna na całą ścianę, które rozjaśniają pokój), obecność windy (zwłaszcza w przypadku mieszkań na wyższych kondygnacjach) czy tarasu.

Rozkład pomieszczeń

Ta kwestia jest ważna dla osób, które szukają przede wszystkim funkcjonalnego mieszkania. Wiele osób docenia ustawne pokoje zbliżone kształtem do kwadratu. Mniej popularne są natomiast mieszkania z pokojami o nietypowych kształtach, gdzie ustawienie mebli mogłoby być nie lada wyzwaniem. Co więcej, część przestrzeni pozostaje niekiedy niezagospodarowana. Coraz popularniejsze są mieszkania, gdzie pokój dzienny jest połączony z aneksem kuchennym – trend ten zdobywa szerokie grono zwolenników, chociaż dla niektórych zamknięta kuchnia jest w mieszkaniu obowiązkowa.

Piętro

Największą popularnością cieszą się mieszkania znajdujące się od pierwszego do trzeciego piętra. Parter cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością z różnych względów (wiele osób wymienia hałas czy mniejszą prywatność, jednak są to indywidualne opinie i kwestia sporna), pomimo wielu zalet mieszkania na najniższej kondygnacji. O zaletach mieszkania na parterze pisaliśmy niedawno tutaj (link). Dla niektórych natomiast istotnym elementem jest piękny widok z okna, który otrzymujemy decydując się na ostatnie piętra.

Koszty eksploatacji

Zdecydowanie częściej wybierane są lokale, które mają dostęp do ogrzewania z sieci miejskiej (dotyczy to ogrzewania wody jak i całego mieszkania). Takie mieszkania są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż te, które mają ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Miejsca parkingowe

Kupując mieszkanie w nowoczesnym budownictwie częściej wybierane są te nieruchomości, gdzie można dokupić miejsce postojowe (w garażu podziemnym albo na parkingu). Daje nam to gwarancję wolnego miejsca w każdej chwili. W przypadku garaży podziemnych wiąże się to też z większym bezpieczeństwem naszego samochodu.

Wróć do bloga
Facebook YouTube