Blog

Co to jest stan deweloperski?

Dodany: 06.12.2016

Kupując mieszkanie do wyboru mamy dwa warianty: stan pod klucz oraz deweloperski. O ile pierwsze określenie jest dość czytelne, to przy drugim niekiedy mogą występować niejasności. Co dokładnie oznacza?

Najprościej ujmując stan deweloperski jest stanem surowym nieruchomości, jego „podstawową wersją”. Jednak nadal jest to dość ogólne i nieprecyzyjne określenie. Pojęcie „stan deweloperski” wykształciło się w praktyce i na dobrą sprawę nie zostało wyjaśnione w żadnym akcie prawnym, dlatego może być różnie rozumiane oraz interpretowane przez deweloperów. Zazwyczaj dom jest całkowicie wykończony z zewnątrz i częściowo wewnątrz. Wykonane są ściany pomalowane na biało (lub przygotowane pod malowanie), sufity, okna wraz z parapetami oraz połączenia do wszelkich instalacji i mediów, lecz bez zakończenia ich odpowiednią armaturą.

W takim wariancie koszty wykończenia i umeblowania będą z pewnością wyższe niż w przypadku mieszkania pod klucz, jednak sama cena lokum będzie niższa. Należy też uwzględnić czas, jaki trzeba poświęcić na remont mieszkania. Podejmując ostateczną decyzję należy uwzględnić, co jest dla nas ważniejsze: komfort i czas, czy całkowita swoboda w urządzaniu własnej nieruchomości, bez późniejszych przeróbek bądź kucia w łazience płytek, które na dobrą sprawę od samego początku nam się nie podobały. Stan deweloperski z pewnością oznacza większe wydatki na wykończenie i wyposażenie mieszkania, jednak niepodważalnym atutem jest fakt, że kupując takie mieszkanie mamy całkowity wpływ na jego wystrój.

Na rynku mieszkaniowym są także dostępne mieszkania na sprzedaż w stanie „pośrednim”. Nie są one wykonane całkowicie „pod klucz”, lecz są np. wyposażone w armaturę sanitarną, mają pomalowane ściany, czy też wykończone podłogi.

Przed ostatecznym wyborem mieszkania w stanie deweloperskim warto dowiedzieć się, co pod danym pojęciem rozumie sam deweloper, bowiem interpretacja tego pojęcia może być dość zróżnicowana. Wszelkie informacje na ten temat powinny być zawarte w umowie – dzięki temu będzie jasne, do czego zobowiązuje się deweloper i czego przyszli właściciele nieruchomości mogą oczekiwać.

Wróć do bloga
Facebook YouTube