Blog

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?

Dodany: 15.03.2017

Dobrze zaplanowana i funkcjonalna kuchnia to podstawa każdego mieszkania. W końcu to tam spędzamy dużo czasu – przygotowujemy i spożywamy posiłki i spotykamy się w rodzinnym gronie. Dlatego też ważne jest dobre rozplanowanie w przestrzeni. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennym, chociaż wciąż wiele osób jest zwolennikiem zamkniętej kuchni. Jakie wady i zalety mają te rozwiązania?

Kuchnia w salonie – otwarta przestrzeń

Bez wątpienia największą zaletą otwartej na salon kuchni jest przestronność i więcej przestrzeni. Dodatkowo, przy takim rozwiązaniu możliwe jest postawienie kuchennej wyspy, na którą w zamkniętych kuchniach zazwyczaj po prostu nie ma miejsca. Natomiast podczas spotkań z rodziną czy znajomymi możemy swobodnie przygotowywać posiłek nie opuszczając gości. Jest to również dobre rozwiązanie, gdy w domu mamy małe dziecko – dzięki temu zawsze mamy je na oku.

Niestety taki wariant ma również dość znaczące wady. Najczęściej wymienianą są oczywiście roznoszące się po mieszkaniu zapachy. Niekiedy zapachy są aromatyczne, jednak niektóre aromaty nie są szczególnie zachęcający. Decydując się na otwartą kuchnię trzeba także liczyć się z tym, że musimy stale pilnować porządku. W innym przypadku w razie nagłej wizyty nasi goście zastaną widok nieumytych naczyń i zabrudzone po gotowaniu blaty. Aby uniknąć nieprzyjemnego widoku nieumytych naczyń można postawić kawałek ścianki, który nieco odgrodzi mieszkańców od aneksu kuchennego. Jednak zapachu tak łatwo się nie pozbędziemy. Problemem może być też większa wilgotność i ryzyko pojawienia się pleśni, a to wiąże się częstszymi pracami remontowymi.

Osobna kuchnia – komfort gotowania

Oddzielne pomieszczenie to dla wielu większa wygoda podczas gotowania – nie każdy przecież lubi, jak patrzy mu się na ręce w trakcie przygotowywania posiłków. Nie da się też zaprzeczyć, że zamknięta kuchnia pozwala odizolować zapachy od pozostałych pomieszczeń. Nie musimy też stale utrzymać idealnego porządku. Zawsze może przydarzyć się sytuacja, że ktoś nieoczekiwanie nas odwiedzi. Osobna kuchnia oznacza tylko zamknięcie drzwi. Przy otwartej kuchni nasi gości nie tylko poczują zapach posiłku, ale też zobaczą stertę brudnych naczyń, czego pewnie byśmy nie chcieli. Plusem jest też mniejsze ryzyko zawilgocenia i powstawania pleśni w mieszkaniu. Dodatkowo mniejsza powierzchnia pozwala szybciej wywietrzyć pomieszczenie.

Niestety oddzielna kuchnia utrudnia nam kontakt z gośćmi, którzy siedzą w salonie, a my w kuchni przygotowujemy posiłek. Nie ma tutaj możliwości stałego kontaktu i ciągłej rozmowy – gospodarz musi znikać w kuchni i krzyczeć zamiast swobodnie odpowiadać.

Które rozwiązanie wybrać?

Aneks kuchenny jest rozwiązaniem, które najlepiej sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Takie połączenie pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeń obu pomieszczeń. Natomiast wybór zamkniętego pomieszczenia z pewnością zapewni nam większy komfort użytkowy. Dlatego też jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dużo gotują.

Wróć do bloga
Facebook YouTube