Blog

4 najważniejsze zalety dużych okien

Dodany: 16.01.2017

Dość charakterystycznym znakiem rozpoznawczym nowoczesnego budownictwa są duże przeszklenia sięgające od podłogi aż po sam sufit. To rozwiązanie, jak zresztą chyba każde, posiada wielu zwolenników jak i przeciwników. Jakie są jego najczęściej wymieniane zalety?

Oświetlenie
To chyba największa i najczęściej wymieniana zaleta dużych okien, które przede wszystkim zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń. Jest to bardzo istotne zwłaszcza jesienią oraz zimą, kiedy dni są krótkie i rzadko kiedy słoneczne. Promienie słońca wpadają przez większą powierzchnię, jest ich więcej, a to ma wpływ na nasze samopoczucie. Z ekonomicznego punktu widzenia pozwala to także na późniejsze włączanie świateł. Dodatkowo okna znajdujące się po nasłonecznionej stronie nagrzewają pomieszczenia zimą – możliwe jest wykorzystanie działania energii słonecznej.

Większa przestrzeń
Pomieszczenia z dużymi oknami optycznie sprawiają wrażenie większych i przestronniejszych. Dodatkowo, jeśli wychodzą one na ogród lub taras tworzą efekt naturalnej, połączonej przestrzeni. Z pewnością atut ten docenimy w letnie, ciepłe i słoneczne dni.

Bliżej natury
Duże okna i drzwi tarasowe sprawiają, że dom „otwiera się” na otoczenie. W ten sposób nawet w deszczowy dzień możemy podziwiać nasz ogród czy pobliski las bądź park. Efekt ten jest potęgowany w szczególności, gdy okna i drzwi znajdują się nisko, blisko poziomu gruntu. Niekiedy wiąże się to z ryzykiem bycia podglądanym przez wścibskich sąsiadów. Jednak ten problem można łatwo rozwiązać – wystarczy wyższe, zabudowane ogrodzenie lub krzewy. Poskutkują też firany, zasłony czy rolety, które skutecznie odgrodzą nas od wścibskich spojrzeń.

Estetyka
Duże okna pływają również na estetykę miejsca. Przeszklona ściana dodaje wnętrzom oryginalnego, atrakcyjnego wyglądu. Stwarza również mnóstwo możliwości urządzenia takiego pokoju. Możliwe jest wykorzystanie rozmaitych barw, nawet czerni, która dzięki promieniom słonecznym nie będzie przytłaczająca.

Mieszkania na sprzedaż dostępne na rynku nieruchomości coraz częściej posiadają właśnie tego typu okna. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przestrzeni oraz nowoczesnych rozwiązań.

Wróć do bloga
Facebook YouTube