Blog

Cechy dobrego projektu mieszkania

Dodany: 30.06.2017

Zakup mieszkania jest uwarunkowany wieloma czynnikami: lokalizacją, ceną, ilością pokoi, a także rozplanowaniem pomieszczeń. Czym powinien charakteryzować się dobry projekt mieszkania?

Na początek: korytarz

Dobrze zaplanowany korytarz powinien przede wszystkim dawać nam swobodny dostęp do kuchni, łazienki oraz salonu. Zaletą będzie również przestrzeń na szafę oraz miejsce na obuwie.

Warto też wspomnieć, że przestrzeń ta często bywa niedoceniana. To błąd, bowiem jest to pierwsze pomieszczenie, które widzą odwiedzający nas goście. Korzystnie działa również takie rozplanowanie, dzięki któremu wchodząc do mieszkania można zauważyć najbardziej reprezentatywną część, czyli salon.

Ergonomiczna kuchnia

Pomieszczenie to jest niezwykle ważne, w związku, z czym podczas poszukiwania mieszkania zwraca się na nie bardzo dużą uwagę. Najważniejsza jest tutaj ergonomia. Ciąg technologiczny powinien gwarantować nam wygodną i sprawną pracę. Dzięki temu gotowanie będzie sprawiało nam jeszcze większą przyjemność. W kuchni warto wyznaczyć też kącik jadalny.

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotyka się rozwiązanie z otwartą kuchnią. Połączenie jej z drugim pomieszczeniem niesie ze sobą wiele zalet, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. Warto jednak przypomnieć tutaj, że takie rozwiązanie przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń.

Praktyczna łazienka

Pomieszczenie to nie musi być bardzo duże. Tutaj ważne jest odpowiednie rozplanowanie i projekt, dzięki któremu korzystanie z łazienki będzie wygodne. W przypadku mniejszych łazienek zdecydowana większość ludzi rezygnuje z wanny na rzecz prysznica – pozwala to zaoszczędzić nieco przestrzeni i przeznaczyć ją np. na dodatkowe półki.

Duże okna to więcej słońca

Im większe okna tym lepiej. Duże okna wpuszczają więcej naturalnego, dziennego światła do mieszkania, co zwiększa komfort i poprawia samopoczucie. Dlatego też coraz popularniejsze są okna od podłogi do samego sufitu – to rozwiązanie sprawdza się w salonie, gdzie spędzamy bardzo dużo czasu. Wariant ten często spotykany jest w nowych mieszkaniach, które są dostosowywane do rynkowych trendów.

Oczywiście z ilością takich okien nie można też przesadzić, gdyż za duże połacie okienne mogą przyczynić się do utraty ciepła i większych rachunków za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.

Balkon – zielony zakątek
Ta część mieszkania jest bardzo pożądana – ładnie zaprojektowana i zagospodarowana daje często namiastkę własnego ogródka w miejskiej przestrzeni. Optymalna wielkość balkonu to ok. 4m2 – przy takich wymiarach możliwe jest ustawienie stolika czy innych dodatkowych elementów.

Gdzie powinien znajdować się balkon? Najlepiej, aby wychodził na przestrzeń zieloną. Powinien też być połączony z pomieszczeniem, do którego wszyscy mają bezpośredni dostęp –czyli z pokojem dziennym.

Wróć do bloga
Facebook YouTube